ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line?
PLEASE HELP!!!! 1) In triangle THE, what is the measure of angle T (in degrees)? 2) In triangle BAT, the measure of angle B is 66∘, and the measure of angle T i
Mrs. Gehrke said Cheddar weighs 16.8 pounds. He actually weighs 15.2 pounds. What is the percent error?
A ball is thrown from a height of 139 feet with an initial downward velocity of 15 ft/s. The ball's height h (in feet) after t seconds is given by the followin
You should consider using floor dry compounds or hydrophobic mops if a spill is bigger than what can be wiped up with ______ shop rags. A) One B) Two C) Thre
I suck at math ;^; help meeeeeeeeeeee A student solved this problem and said the answer is 3 feet. Chase had a roll of ribbon that contained 7 7/8  feet of rib
Jekyll and hydedoes Hyde die? if he does how
combine like terms to make a simpler expression 3z+z
A coin bank containing only dimes and quarters has 12 more dimes than quarters. The total value of the coins is $11. How many quarters and dimes are in the coin
Factor x2 – 8x + 15. Which pair of numbers has a product of ac and a sum of b?_______ What is the factored form of the trinomial?______