mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Jane watched one television program for 1/4 of an hour and then changed channels to watch another program for 20 min. Write an equation to describe the fraction
solve for 3x+9=44-2x
Brittany placed a cold piece of butter on a hot ear of corn. The butter began to melt. The butter melted when it came into contact with the corn because heat wa
What is .368 written in expanded form?
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
Using the laws of indices, simplify the following:- √h × √h³ =
Brittany placed a cold piece of butter on a hot ear of corn. The butter began to melt. The butter melted when it came into contact with the corn because heat wa
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,