andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What problems existed in pre revolutionary France?
suppose a varies directly as b, and a=7 when b=2 find b when a =21
what is 7.3 x 10 to the 2nd power
describe the government of an indian village.
answer #5,6,7,8,9,10 5.) -2 X 3/7= 6.) -2 2/3 X4 1/10= 7.)-2 1/5 X -1 3/4= 8.)-1 1/4 X9= 9.)-1 5/7 X -2 1/2= 10.)-2 3/8 X 2 1/2=
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject
Which of the following is not part of the cell theory? A. All living things are made of one or more cells B. All cells contain the same structures. C. Cells are
__________ was the Roman General who conquered Gaul, then went on to march on Rome and make himself dictator for life until he was assassinated in the forum.
Balls 1 and 2 are each thrown horizontally from the same height above level ground, but balls 2 has a great initial velocity after leaving the thrower's hand.
Which of the following is true about scientific theories? I. New research is often done to learn more about existing scientific theories. II. Scientific theorie