katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Three parts of yellow paint are mixed with 4 parts of red paint to make orange paint Zahid has 75 ml of yellow paint and 120ml of red paint what is the maximum
LeAnn wants to gift wrap a present she got for her little brother. How many square inches of gift wrap will be needed to cover a box that is 5in x 7in x 3in?​
The first and second steps to solve the equation 3x/5+5=20
The tendency for an object to sink or float has to do with the object's density. True False
4(10x+2)-40x Each step of the equation
Betty and Wilma both love jelly beans. Betty bought 6 pounds of jelly beans and gave 3 3/4 pounds to Wilma. How many pounds did Betty have left for herself ?can
An ice sled powered by a rocket engine starts from rest on a large frozen lake and accelerates at +44 ft/s2. After some time t1, the rocket engine is shut down
Can someone please explain to me how to solve this problem? Thank you.
Chaque année le Guide Michelin sélectionne les .Les de l'hôtellerie attendent la sortie du Guide avec impatience.Les restaurants peuvent (can) recevoir un maxim
In a government, states function independently of one another.