kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

2. Suppose that your government introduces an investment tax credit, which subsidizes domestic investment. How does this policy affect national saving, domestic
I NEED HELP ASAP PLEASE HELP ME How did Population and Superpower Status affect China before??
Abby squeezed the juice from 4 oranges and made 1 cup of orange juice. Each orange provides the same amount of juice.
What is cellular respiration? Why is it important for cells to go through cellular respiration (Give me 3 reasons -hint has to do with ATP)
Jackson had more electoral votes and more popular votes than any other candidate in the 1824 election why didn't he became president ?​
a similarity between geroge mclellan and Robert e lee was​
Rewrite the formula to slow for w . P=2t+2w
N2, O2, and CO2 are all contained in a sealed flask. The total pressure of the mixture is 12.5atm. Calculate the partial pressure of CO2 if the pressure of N2
how do you innovate or improve a product?
Identify the following adjective in the following sentence. The library carries many current books.