marl333n
marl333n marl333n
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

in need of help please :)

in need of help please class=

Respuesta :

kalulesultan
kalulesultan kalulesultan
  • 04-05-2022

Answer:

okay let's start

Step-by-step explanation:

[tex]number \: 1 \\ cos \: b = \frac{adjacent}{hypotenuse} \\ cos \: b = \frac{ac}{cb} \\ \: \ cos \: b = \frac{12}{13} \\ [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Ryan earned $376 by working for 4 days if he earned the same amount each day how much could he earn working 5 days
9 thousands equal how many tens
Why was trade in West Africa so important???
What is the following sentence written as an expression?" Add the product of 3 and 6 to 4".
What is the principal part of the underlined verb in the sentence? He flew across the country to visit his grandparents. A. past B. present C. presen
75 over 100 simplified
how the oil rich can help the oil poor?
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
Carl runs around a track 1.17 min how long would it take him to run 1.5 laps at his rate? ( round to 2 places)
a computer monitor is regularly priced at $320. during a two day sale the price was decreased to$240. which of the following is the percentage decrease of the m