workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

A diagonal of a cube measures StartRoot 294 EndRoot cm. The diagonal of a face measures 14 cm. What is the length of an edge of the cube? Round to the nearest t
hey lol ssdfsdfsa dfasfasd
How is gender equality a human right
Complete the sentence. Symbiosis is best described as __________. Select one: an animal living in only one ecosystem a close relationship between two species t
(8x + 11) - (7x - 5)?​
Albinism Type Skin color Hair color Eye color Certain people affected? Gene affected OCA1 OCA2 OCA3 OCA4
David buys a shirt for$15.25. The next month, the store increases the price of the shirt to $18.75. What is the percent increase in the price of the shirt?
A rectangular pyramid was sliced perpendicular to its base and through its vertex. What is the shape of the cross section shown in the figure? A rectangular pyr
Did the Founding Fathers establish the Electoral College?
What is the interquartile range? What is the range?