agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

What are the three types of power a government may exercise?
A circle cuts the x-axis at (4,0) and (14,0), and cuts the y-axis at (0,6) and (0,8). Find it's equation
y=-2x-1 slope intercept graph
list five numbers that hav 3,5,and 7 as prime factors
What evidence is there that the present Day continents were once a single landmass?
Are pencils biotic or abiotic because its not living but it was made out of wood which was a live
what gives a whole number multiplying, 0.65 and 58 by 10 or 100
What is the scientific notation of 6,780?
4(1.5c+6)-2c=-9 I need a help my teacher doesn't help
how to draw model to represent the product of 18x34