harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

On average, 10 inches of freshly fallen snow melt down to 1 inch of liquid water. using this 10 to 1 ratio, the water equivalent depth of 45 cm of fresh snow is
In triangle ABC, c = 8, b = 6, and ∠C = 60°. sin∠B = _____
Explain why it is important to get along with people in the workplace.
At the most basic level, humans need which of the following to establish a successful inhabitable settlement. A.arable land
simplify(-8q3r4s2)2 A.64q9r16s4 B.-64q9r16s4 C.-64q6r8s4 D.64q6r8s4
the outer protein coat of a virus is called a
Why do you think that Thomas Jefferson wrote a paragraph about slavery when he wrote the declaration of independence
Apply the distributive property and the greatest common factor to write an equivalent expression. Enter your Answers in the boxes. 105+35m=__(__)
write the improper fraction as a mixed number, 17/5
Why is it important to recognize our humanity in others?