promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

How can rivers provide resources?
Which inequality represents this sentence? Six plus two is less than nine plus three. A. 6 + 2 > 9 + 3 B. 6 + 2 < 9 + 3 C. 9 + 3 < 6 + 2 D. 6 + 2 ≤
what was the steps for the aztecs human sacrifice
What does biweekly mean?
Rickets is a: bacteria muscle disease bone disease insect problem
If a limb is not exercised, the related muscle will lose strength. True False
Dave has two dogs. Riley is 1.7 years old, and bailey is 2.5 times older. How old is bailey ?
Charles lindbergh was known as
The body's______provides a framework which protects and supports the organs.
Alexander has 418 song on his mp3 player. he divides the songs into 11 equal groups. about how many songs are in each group