rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these sentences is punctuated correctly? (5 points) I need to leave for school right now; because I don't have all of my school supplies gathered. I ne
What happens before mitosis occurs
is 79,002 divisible by 6?
In "All the World's a Stage," to what does Shakespeare compare all men and women? A. children B. actors C. flowers D. angels
A farmer wants to use 200 feet of fencing for a chicken pen. He wants the width of the pen to be 20 feet. What is the length of the pen? Please tell me step b
What is the volume of the prism that can be constructed from this net?
I really need help please c: U^-3=1/125 U=?
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth.The fringe comes in lengths of 10 yards.If Leslie buys 1 package of fringe, how many fe
Please Help [tex]7z-1/2=3z-2 [/tex]
in the beginning of part two,montag remembers clarisse. why do the two books remind him of clarisse?