schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Looking for cost savings in administrative areas, the vice-president for human resources at McMahon Corporation asked his assistant to collect data on the emplo
Wyatt is a high school basketball player in a particular game he made some three point shots and some two point shots wyatt made a total of 12 shots altogether
Help me! How do I fix this (it’s from facebok)
hello please help i’ll give brainliest
The sun shining on a tidal pool during a hot day heats the water, causing some water to evaporate. Because the water has become warmer and saltier, ________.
Suppose RCS Enterprises had an additional $500,000 of depreciation expense in 2016, then the dollar impact of this change in depreciation expense on earnings (E
if a bakery offers, tuna, and vegetable sandwiches on a plain or onion bagel how many possible sandwiches are there?
which event would most likely lead to a thunder storm
NEED HELP ASAP Judith has x math problems to do for homework. Harry has 2 times as many problems to do as Judith. Janessa has 10 more math problems to do than J
Yellow light has a frequency of 5.21 x 10^15 Hz. What is the wavelength of yellow light?