ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

The graph shows the distance Ted traveled from the market in miles (y) as a function of time in seconds (x). The graph is divided into four segments labeled P,
Which line has a slope of -? 2 x – y = 0 - x + 2 y = 0 x - 2 y = 0 x + 2 y = 0 NEXT
How representative is Congress? Most legislators are white, upper-middle-class males, although this group is a very small part of our entire population.Can thes
Why does silver gate tarnish on exposed to air
what is [tex] \frac{2ax + 3}{ax + 3} = - 1[/tex]x value​
HELP ME PLS ILL BE SO GRATEFUL AND GIVE BRAINLIEST1. A wine store conducted a study. It showed that a customer does not tend to buy more or fewer bottles when m
A Car Salesman sold $450000.00 in cars for the month of July.He is paid a monthly salary of $6000.00 and 5% commission ontotal sales. How much did he earn in Ju
please helllppppp ....thx if u do​
The landscape designer has drawn an angle on one side of the yard as wants to draw the same angle on the other side. Describe three ways he can do this
Please answer the question in the image below ASAP