laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

what purpose did George Washington establish in his resignation speech
help please? como se dice?
Which of the following creates a longitudinal wave? A.striking a gong B.turning on a flashlight C.shaking a rope up and down D.dropping a stone into a pond
The number of possible genetically different gametes for an organism equals 2N, where N is the number of pairs of chromosomes. If an organism has 6 pairs of chr
Which group is responsible for the preparation of the comprehensive plan or plan amendment?
Which of the following is an example of negative peer pressure? A.)Your teammates are going to skip practice today, and they keep making fun of you for not joi
Q # 6 please help to resolve
Who uses chemicals ?
find the volume of the sphere to nearest whole number .Use pi = 3.14.
Why did Russia send troops to the border of Australia-Hungary in 1914?