im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

which Colonial area or areas placed a high value on religious freedom
At school, timothy noticed that his friend albert was teased by his classmates because he wore pink colored pants. they teased him saying, "boys don't wear pink
Why is senatorial courtesy so important to a newly appointed judge?
The only type of gunpowder that should be used in a cartridge is
I need help plz!!!!!!!
President Andrew Jackson used the spoils system to
2. How many years passed between the uniting of Upper and Lower Egypt (before the Old Kingdom) in about 3100 B.C. to the Persians’ takeover of Egypt (after the
As the frequency of a wave goes up, what happens to the wavelength?
Is anaerobic metabolism only common in elite athletes?
1) solve for w: 3w - 10 = 4w + 5 2) solve for t:6 -2t >18