joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

According to the concept of reincarnation, what would a man hope to return as in the next life? a cow a woman an elephant a ghost
which is bigger, 40% of 120 or 1/4 of 200
Determining whether enough money has been budgeted to purchase a new piece of manufacturing equipment is an example of which of the following functions of busin
carlos joins a dvd club .The membership costs $49 per year.Each dvd costs $4 .Suppose carlos buys 28 dvd this year.How much money will he pay on the dvd club
Which substance can not be decomposed by a chemical change? (1) ammonia (3) propanol (2) copper (4) water
PROBABILITY PLEASE PLEASE HELP! TY! 1. How many arrangements can be made for an identification code consisting of any two letters except I and O, followed by a
A nuclear reaction in which two light nuclei combine to form a more massive nucleus is called (1) addition (3) fusion (2) fission (4) substitution
Write the ratio in three different formats: to , , and . Carlos biked 24 miles and ran 6 miles. Write the ratio of the distance Carlos biked to the to
Why was the Union strategy for victory called the Anaconda Plan?
chemistry is best defined as the study of what