Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Lol pla helllllllllp
If I have 1 and 10 dollar bill and 4 quarters, that makes 15$.
Storm by Tina Tocco The heavy rain poured down through the trees. It spilled over the gutters and ran through the streets. It washed away leaves and it washed a
11:16 1 ( 61 < What is the area of this figure? 15 mi 4 mi 5 mi 11 mi 6 mi 4 mi 15 mi 18 mi Write your answer using decimals, if necessary.
Suppose that a 10-mL sample of a solution is to be tested for I− ion by addition of 1 drop (0.2 mL) of 0.13 M Pb(NO3)2. What is the minimum number of grams of I
The perimeter of an equilateral triangle is p and the length of a side is s. The formula for s is s = p = 3 Find the length of a side when the perimeter is 21 c
Mention any five traditional religious leaders you know​
How you should answer:1. Known:2.Unknown:3.Rationle:4.Equation and Solution:Steps on how to answer:-State the known-State the unknown and represent it with a va
The national cost C in billions of dollars for dental services can be modeled by the linear equation c=2.85n+30.52​, where n is the number of years since 1990.
What are the 5 best questions that can be asked in a questionnaire regarding restaurants or take away