whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

a)The glass fell off and broke.......... ( itselfl himselfl herself)b)Hari lives ......... his wife (in/ at / with)c)Let's go to Nepal............? ( shall wel
1. Identify the vertex of the graph. Tell whether it is a minimum or maximum. A. (–2, –1); maximum B. (–2, –2); maximum C. (–2, –1); minimum D. (–2, –2); minimu
If hannah wanted a nice thing said from another peer, what would you say to her to help her get motivated?
Which of the following would likely happen if a person’s lactic acid system had difficulty breaking down glycogen in the muscles? The person would have difficul
give me question about equation of a circle question with real life situation.​
How many moles are in a 28.35 g sample of CaCO3?
Who was Hiram Revels? a leader of the Ku Klux Klan a Democratic presidential candidate the first African American in Congress a wealthy Mississippi landowner
How many moles of H20 are produced from 3 moles of oxygen? 2 H2+O2 -> 2 H2O
Positive or negative , guys?
Give brief description about the french revolution!.​