lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

Meiosis is different from the process shown because, during meiosis, A) chromosomes are not replicated. B) two gametes are made for every original cell. C) four
In which order were these documents written and adopted? 1. U.S. Constitution 2. Bill of Rights 3. Declaration of Independence 4. Articles of Confederation A.
A number s is subtracted from seven. When the result is divided by three, the quotient is two. What is the number?
Water boils when its vapor pressure becomes equal to _________ pressure.
Find the unknown side length for the rectangle. Area = 1.5 m2 A. 1 m B. 1.5 m C. 2 m D. 3 m
Greatest Common Factor of 55 and 77
Order the ratios from least to greatest: 7:2, 12:4, 20:6, 21:14, 10:5
What states made up the upper south?
is the original climax community in an ecosystem more likely to be restored after a natural disturbance or a human-caused disturbance?
The President can most effectively influence the Congress by: