dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

Find the arc length of the semi circle!! Please help me!! Click on the picture
The second part gets cut off but it’s the same as the first part, we all have nothing better to do anyways so i’ll be hurt if no one helps me
Write the verb in parentheses in the imperfect tense. Los monos_en la jungla.(vivir)
What is the first step into simplifying the equation 5y+2x =10 in terms of y?
2 + x = 19 what is x
Can somebody please help me with this I really don't understand it?
Can someone please explain?
To what extent is it ethical to suppress innovation and knowledge due to fear and suspicion?​
Which of the following is not a musical parameter
Identify a difference between the events. of korean war and vietman war with evidence