kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

list three ways express 3 to the 5 power as a product of powers
How to write 76. 100 in word form
evaluat the statement scientists just perform experiments to prove what they already believe
Wearing this colour after Labour Day might get you a ticket from a fashion cop! A. Pale Pink B. White C. Lime Green D. Gray
A word for the ending of a story in which things are wrapped up
What happens to water molecules during the boiling process?
Is 0.73 greater than 0.75
Which is a complete sentence? A. Interesting town of Dolores, next to the San Juan National Forest. B. Explore six Pueblo sites in four states. C. Streaked
Using the scientific method, a(n) _____ must be tested as the focus of any experiment.
Describe where is the fertile crescent located where mesopotania located