thatlostgirl2528 thatlostgirl2528
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

you buy 3pairs of jeans for 35.95 each and get a fourth for free what is yourcost pair for free what is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

coolgirlaxline
coolgirlaxline coolgirlaxline
  • 03-12-2021

Answer:

each pair is 11.98 a pair

Step-by-step explanation:

divide 35.95 by 3

Answer Link

Otras preguntas

A certain ore is 20.7% nickel by mass. How many kilograms of this ore would you need to dig up to have 70.0 g of nickel?
You resurrected an old worksheet. It appears to contain most of the information that you need, but not all of it. Which step should you take next? a) Check for
Don ate 4/22 of the pie.what percent of the pie did he eat?
Mr. Morgan earns $38,000 a year as a salesperson and a 5% commission on all his sales. He has a mortgage of $910 a month and pays $175 a month for utilities. Mr
At the city museum, child admission is $6.10 and adult admission is $9.90. On Friday, 142 tickets were sold for a total sales of $1185.40. How many child ticket
​Hank's pickup can travel 95 miles on 5 gallons of gas. How many gallons will​ Hank's pickup need to travel ​76 miles?
Joe and Susan were arguing about how many basic operations existed in math. Joe argued that there are only 4 operations (addition, subtraction, multiplication,
Why did people domesticate plants during the Neolithic Era?
What obligations did Master Robert Livingston owe to servant John Reid?
what are mam called that work in factories​