413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

A factory worker can package 150 games in 15 minutes . How many games can he package per minutes
how to write about yourself
AP Psych If our capacity to form concepts depends on our verbal memory, this would best illustrate A) the framing effect B) universal grammar C) telegraphic s
I dont get it i need help
Which part of a circuit creates an electric force field that makes it possible for the circuit to work?
Why did the earliest immigration restrictions appear in california?
How many pilgrims were at the first thanksgiving. a. 49b. 50c. 51d. 52e. 53?
Read the paragraph. Tortillas are delicious round flatbreads made with cornmeal or wheat flour. Although they are most often used in tacos, enchiladas, and tost
What term refers to the value that occurs midway in a series of numbers (that is, the middle case)?
Why were Bruegel’s work and subjects favored by local scholars, merchants, and bankers?