brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Yellow trapezoid equals to _________?​
calculate how many moles of CaCl2•2H2O are present in 1.50 g of CaCl2•2H2O and then calculate how many moles of pure CaCl2 are present in the 1.50 g of CaCl2•2H
Boris Yeltsin lost support within Russia because of a. his inability to manage relations with the West. b. his inability to get Russia out of Afghanistan. c. th
An ideal vapor-compression refrigeration cycle that uses refrigerant-134a as its working fluid maintains a condenser at 800 kPa and an evaporator at -20°C. Dete
x square + 4 x - 12 all over x squared - 2x ​
Please answer this function !!!
Can u plz answer it plz plz
I NEED THE WORKING....1/3 of 90°​
Need help ASAP please
Which is the best comparison of the authors purpose in these two essays about genetically modif Albo The purpose of the first essay is to inform the purpose of