torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

If a chemist performed an experiment in Spain
The sum of a number times 5 and 28 is less than 29 Use the variable b for the missing number
Justice John Marshall was a federalist who believed in a strong national government and certainly moved in this direction with his Marbury ruling. Do you think
if f(x)=x/2-2 and g(x)=2x^2+x-3, find (f+g)(x)
What is a program that, when installed on a computer, records every keystroke and mouse click?
State the equation of the axis of symmetry for y= -3/5 (x-3)^
Many of today’s digital devices operate on battery power supplied by what kind of ion batteries.
Plant A is 18 inches tall after one week, 36 inches tall after two weeks, 56 inches tall after three weeks. Plant B is 18 inches tall after one week, 36 inches
What is the answer to 5/6+(−1 1/ 6)
What do granite and basalt have in common?