Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

MATHS 1.Tea is prepared almost in every household. Try to find out the ratio of milk to water added to prepare two cups of tea. Similarly, almost every recipe n
The __________ are the parts of the body that connect different areas of the skeleton. A. organs B. muscles C. joints D. ligaments
which of the following is equivalent to the complex number shown above?The choices for the answer are :i-4i+4-i-4-i+4​
out of a group of zebras 6/5 times the square root of the number of zebras are playing on the shore of the tank remaining six are quarrelling in the water calcu
List the following integers from least to greatest. 546 -21 -746 3 764 -93
. Read the sentence. The first atomic bomb, exploded on the White Sands Proving Grounds, was tested in 1945. Which is a true? a. The participial phrase modifie
Which of the following contains organ systems? Choose 1 answer: A. organ B. organism C. cell D. tissues
Why did George Washington warn against political parties?
5. Judy isn't sure whether a credit card using the average daily balance method, a credit card using the previous balance method, or a credit card using the adj
does anyone know have to solve this? (+show your work )