mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

ALGEBRA! NEED HELP! ~A glass prism on a chandelier is 75 millimeters long. A base of the prism is an equilateral triangle with side lengtsh of 9 millimeters an
Rewrite the following in terms of ln 2, ln 3, and ln 5. Then use ln 2=0.693, ln 3=1.099, and ln 5=1.609. 1. ln 6 2. ln (10/3) 3. ln 30 4. ln 12 5. ln (2/5) 5. l
What factor caused various cities to conduct strikes in 1919?.
Harry needs £400 to buy a new computer. He has saved £160 so far. What percentage has Harry saved
write 7340 in standard for
the strongest evidence for evolution from a common ancestor is
Which concept would states’ rights advocates have supported during the 1860 presidential election? the abolition of slavery the idea of popular sovereignty the
What cell is has Special vesicles containing enzymes
what happens at a hot spot?
give the next term and the nth term of 8,13,18,23,28