AlyMarlen AlyMarlen
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

A dozen tomatoes cost 1.56. how many does one tomatoes cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-01-2017
You divide 12 by 1.56 because a dozen is 12 of something. This gives you about 8 cents per
Answer Link
dylanlorton
dylanlorton dylanlorton
  • 02-01-2017
1.56/12=0.13........................................

Answer Link

Otras preguntas

Why must organisms reproduce?
henry bought 1\4 pound of screws amd 2\5 pound of nails to build a skateboard ramp.what is the total weight of the screws and nails
How long does it take each horse to run a mile?
what is the difference between polar and nonpolar bonds
There are 48 students in a school play.The ratio of boys to girl is 5:7.How many more girls than boys are in the play? Explain how you found your answer.
What value of n solves the equation 3^n=1/81 ? A. –243 B. –27 C. –4 D. 4
7.If your driver license is suspended, you may drive only: a. If you obtain an essential need driver license b. If you have an accompanying licensed driver c. I
Can I get step by step explanation for how to get the equation 5x+15+5y=10x into function form for graphing
Use multiplication to find three ratios equivalent to 8:12
Which lists the elements in order from least conductive to most conductive? A. nitrogen (N), antimony (Sb), bismuth (Bi) B. nitrogen (N), bismuth (Bi), antimony