s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Help me please................................
7. Find the area of the shaded region 10 m 4.8 m 7 m
What is the surface area
How did the way the mali empire exercised its power differ from the song Dynasty
Which of the following is the correct symbol for the front indicated by the box? warm air cold air mass cold air
Find the zeros of the function f(x)=6(x+2)(x-8.6)
Steven purchases a bowl. THe diameter of the bowl is 14cm. What is the area of the bowl?
Madelyn placed an ice cube into a beaker on a hot plate. The ice cube changed from a solid to a liquid and then to a gas. During this process, which property of
Find The missing valaue in each of the problems? x 10 = 10please someone help​
Does fever goes down by water?