mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Choose the items that are correctly matched. Select one: A. inactivation gate - open at rest B. activation gate - closed during depolarization C. activation gat
Work out the equation of line B. Give your answer in the form y = mx + c, where m and care integers or fractions in their simplest forms. ​
How many moles are in a bag of CaCl₂ that weighs 18.14kg
major problem of Ethiopia agricultur?​
Jacob invests a sum of money in a savings account with an interest rate of 9% compounded continuously. After 6 years, the balance reaches $11,303.34. What was t
What us the significance of Suez canal short answer
Mike has 63 toys. 18 of them are new and 12 are his favorites, while 4 are new and favorites. Mike is giving away all the toys that are neither new nor favorite
Can tissues be flushed?
difference between natural resources and human resources​
journal transactions : 1) started business on 1st january with a capital of Rs. 100000 in cash, on the same day he ope