mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
What are the 4 main products for southeast