aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

what is the additive inverse of 24/6​
grade 12 speech topics​
Multiply: -5 x (-3) x 7a. 90b. -105c. 105d. -90
what is mean of french​
the night thoreau spent in jail what job does henry agree to perform for the emersons
There are 1800 pupils in a school. 20% of the pupils are in Year 8. 65% of the Year 8 pupils are girls. How many Year 8 girls are there in the school?​
i almost give you the same experience as time travel what am i
what connection between sheriffs experiment and Sachs experiment is revealed in paragraph 8-10
A line passes through the point (-8, 3) and has a slope of 3 4Write an equation in slope-intercept form for this line.
Exercice 2 : cornets de glace : Nils qui produit des glaces bio vient d’acheter une nouvelle machine pour remplir les cornets. Avec les documents suivants, ai