britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following describes a major difference between the Ottoman and Safavid empires? A. The Ottoman Empire discouraged the development of Sikhism, w
Cost to store: $15 Markup: 18% selling (retail) price: ? Explain.
Which of the following data sets represents a positive correlation?
many latin American countries in the twentieth century turned to
HELP PICTURE IS SHOWN
Maria releases a javelin 1.5 meters above the ground with an initial vertical velocity of 22 meters per second. How long will it take the javelin to hit the gro
It's a windy day. You decide to climb to the top of Canyon Peak to get a better view of the city. When you get to the top, the wind _____. decreases increases
What does muscular strength measure? a. the length of your muscle fibers as they contract and relax over a period of time b. the amount of force that a muscle o
explain how the efficiency of an ideal meachine compares with the efficiency of a real machine. For 25 POINTS
Any clue any one? Need help