pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Is four L greater than or less than 3000 mL?
Following the end of British colonial rule in India in 1947, the Kashmir region experienced several wars and a great deal of unrest because
Dena is biking down a 9/10 mile bike trail. She stops to greet a friend after biking 1/3 of a mile. How much farther does she need to travel?
Callie bought 2 gallons of juice for $2.58 per gallon. She sold the juice in 1 cup servings for 75 cents each. Each servings is 1/16 gallon. How much more did
What is the term that describes a group of firms cooperating with each other in order to avoid competition? competition collusion communication combination
The Slavs settled in most of Eastern Europe. True or False
Simplify. –12 – 4.8 ∙ (–2 + –8) A. –168 B. 36 C. 72 D. 168
Express 0.8211 in exponent form
What is 3m-8=5m+8 simplified
what is one of the biggest criticisms of the USA PATRIOT act