alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What reading techniques do you use when you try to go beyond the surface story to really understand the layers of meaning in a work of fiction?
Describe how the Vietcong fought against the American and south Vietnamese forces.
the numbers of hours spent commuting to work by the employees of a company Is each data set qualitative or quantitative?
General William Tecumseh Sherman is remembered for and plz hurry
An exercise class costs $9 per class. Seven students are planning to take 12 classes. How much will the students pay in all?
How do I do this, I don't understand how to set up the problem.
Find the value of c
what type of economy existed in the north ? how did the Norths economy affect the union ?
The First Amendment gives you the right to petition the government if you so wish.
Until the 1960s, the primary mode of treatment for psychiatric illness in the us was: