franchelyslugo franchelyslugo
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE!!!!
42) A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50.
Find the cost per banana.

Respuesta :

aaliyahheadde
aaliyahheadde aaliyahheadde
  • 02-09-2021

Answer:

25 cents

Step-by-step explanation:

1.50/6=.25

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-09-2021

$1.50 / 6 = $0.25

$0.25 per banana

Answer Link

Otras preguntas

What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
Which accurately describes a letter written during the time a historical event occurred?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
Which primary source document would give you insight into how the Great Chicago Fire affected working-class families?
Why were scenes from celebrations and contests painted on palace walls? a. so visitors could understand the social customs of the wealthy b. To praise the royal
what are the factors of (r+t)(e)
How did the issue of slavery divide the union
Leslie mosallam, who recently sold her porches, placed $10,000 in savings account paying annual compound interest of 6 percent.Calculate the amount of money tha
Despite growing numbers, minority groups in the US continue to face
How does water help cells keep an even temperature despite temperature changes in the environment?