prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

The Roman Catholic position on abortion incorporates a. A prohibition against indirect killing of the unborn b. The doctrine of double effect c. The doc
Axon diameter and degree of myelination determine nerve impulse conduction velocity. True or False?
Help Please 1st. Drop Down Menu A.Number of Minutes B.Temperature 2nd. Drop Down Menu A.X-axis B.Y-axis 3rd.Drop down Menu A.Temperature B.Number o
Please answer this question, will give brainliest!
Which diagram shows the percent equivalent to 3/5
Which of the following is a difference between Judaism and Christianity?
6. (a) Outline two forms of assistance given to Entrepreneurs by the government.(b) Discuss two reasons why the government should assist Entrepreneurs.(Principl
Help I’ll mark brainliest !!!
Research America's open door policy with China beginning in 1899. Explain how relations with the United States and China have changed and the effects of the ope
What is the area of a circle with a diameter of 20 and is divided into 20 congruent sectors?​