guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

different sizes of regular pentagons are used in a stained glass window.each small pentagon has side lengths of 4 inches and an area of 27.5 square inches.each
The Washington Monument is about 555 feet tall how many yards would it be from the base to the peak
identify the three controls on a automobile they are responsible for causing the car to accelerate
The The geometrics decide to play a concert in the gym. The gym measures 100 feet long by 60 feet wide by 30 feet tall. The band asks the stage crew how loud th
Napoleon’s rule made Europeans love France and ended any desire they had to rule themselves. It deprived them of a unified code of law. A. True B. False
why are some animals more likely to survive to adulthood than other animals?
What type of region was the Fertile Crescent and why?
find each percent increase round to the nearest percent from $5 to $8
unscramble these words bien citas nos tenemos cuando vestimos
If you triple 4 and subtract 2 each day, how many days until you have zero?