bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

what are the avantages of having a sole proprietorship business
Which of the following is not true of both ancient Chinese and ancient Indian society and government?
What is the equation of the quadratic graph with a focus of (2, - 2) and a directrix of y = 0? A f(x) = - + (x - 2)2 - 1 B 12) = - * (x = 232 + 1 C f(x) = - (x
50 points if you can help me??!!!!
Suppose a force of 30 N is required to stretch and hold a spring 0.1 m from its equilibrium position. a. Assuming the spring obeys​ Hooke's law, find the spring
At a party the host orders 12 pizzas that are cut into 8 slices each. There are 30 people at the party. How many slices does each person get? Write your answer
Professor Pott emphasizes that normal depression serves an adaptive function by slowing people down and preventing them from engaging in life-threatening behavi
how you might change your normal everyday browsing habits​
Find the measure of b
{2, 4, 4, 5, 7, 9, 15) What is the median of the set of numbers above?