lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water? A. 5,362.56 N B. 7,6
Jason is a body builder. Despite being more fit, he weighs more than his brother Ryan, who is the same height. Which is a possible reason?
what is the answer p+5/9=-31/18
Electronic signals are converted into a ____ when transmitted through fiber-optic cables.
Would this be a use of personification?? I need to know ASAP!!! "In the night his eyes carry him to unknown places".
Which of the 3 variables that apply to equal amounts of gases are directly proportional?
This is where the genetic information is found in a eukaryotic cell?
Ben was training for a cross-country bicycle race. During his practice run, Ben's tire went flat and he fell off of his bike, cutting both knees. He was worried
Lisa's recipe for 6 dozen cookies has 3/4 cup of butter and 1 1/2 cups of sugar. How much butter does she need to make only 3 dozen cookies?
When a calcium atom forms an ion, it loses two electrons. What is the electrical charge of the calcium ion? A. +1 B. -1 C. +2 D.