shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Find all solutions to the equation. 7 sin^2x - 14 sin x + 2 = -5
If a sales rep earns $12 per hour plus $15 per unit sold, how much will he have earned after 20 hours and 15 units sold? $420 $435 $450 $465 skip
Ian has 14 boxes of paper and divides them evenly between 4 coworkers. How many whole boxes did each coworker get?
Read the sentence. I do not think the girls will be lost in the woods for too much longer. Which reading strategy is being described? A. Ask questions B. Ma
These diagrams represent: 1. SAA congruence 2. SAS congruence 3. AAA congruence 4. ASA congruence
The part of the Federal Reserve having the greatest impact on our overall economy is the
what led humans led to europe
help solve please thanks
Why does India receive flooding rains?
Which of the following slogans best exemplifies the bandwagon technique? “America has fallen in love with Morning Bran Cereal. Isn’t it time you fall in love to