Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

What is taking actions to reach your goals
Select the sentence that is correctly written. A) Raise from your chair and raise a glass to celebrate the new year. B) Rise from your chair and rise a glass t
Marina baked cookies. She gave 3/4 of the cookies to the scout bake sale. She shared the remaining 6 cookies with her friends. how many cookies did marina bake?
in priyas math class there are 10 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls in priyas math class? express your answer as a decimal
in which two days did the spread of enlightenment thought contribute to the french revolution
What is the value of x?
Explain the importance of President Harry Truman's order to integrate the U.S. Military and the federal government.
Which type of organism is missing from the food web seen in the illustration? Primary consumers Decomposers Primary producers Secondary consumers
HELP ME PLS!!!! asap!!!!
The weight V of an object on Venus varies directly with its weight E on Earth. A person weighing 120 lb on Earth would weigh 106 lb on Venus. How much would a p