Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Some scientists theorize that climate changes can be caused by _____. 1. an increase in Earth’s interior heat 2. variations in the color of light coming from th
Mario's friends want him to ask a certain girl out, but he thinks it is all a joke. He thinks they only want him to ask her out because they know she doesn't wa
The polynomial 16x +2 is a ? Adding the term ? Would make it a trinomial
What do we mean by a runaway greenhouse effect?
Which statement best describes the role of gold in Ghana's development? A. Gold and salt were used to buy ships that could be used for trading across the Medi
Situation: A 39 gram sample of a substance that's a by-product of fireworks has a k-value of 0.1024. N = N0e -kt N0 = initial mass (at time t = 0) N = mass at t
What is the rate of change and initial value for the linear relation that includes the points shown in the table? x y 1 10 2 8 3 6 4 4 Initial value: 12, rate
the supreme courts ruling in Engle vs. Vitale?
PLEASE HELP ME Find all real numbers 4x+2>14 and -21x+1>22
In right triangle ABC, where c is the hypotenuse, a = 6, c = 10, and b = x -2. Solve for x. A) 6 B) 8 C) 10 D) 12 is the answer B?