zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

The structure of a substrate P strongly resembles substrate Q. In an experiment, By mistake P was used instead of Q as a substrate for the enzyme, Q-ase. The re
Geometry, please HELP!! Will mark you brainiliest!!! 1. Find MP (in the attached triangle) 2. Find x ( in the rectangle attached)
Which elected group was the earliest representative assembly in the European colonies?
Which complex number is represented by the point graphed on the complex plane below
when an author uses a fable with a moral to present a message, what is the most likely purpose?
write a simple definition for an isotope
The house of representatives passed a bill changing income tax rates. Which statement about the bill must be true? 1. the president will veto the bill 2. the
During World War ||, US naval forces were able to intercept the japanese fleet before it reached Midway because
If someone told you they had a career in either ecology, paleontology, or botany, what area of science is this? Question 2 options: astronomy biology phys
Part of analyzing a problem is A) asking a lot of questions B) documenting the results C) learning scientific principles D) exploring all possible solutions