jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The blue lake trail is 11 3/8 miles long. Genna has hiked 2 1/2 miles each for 3 hours. How far is she from the end of the trail?
The embryo refers to an undeveloped animal or plant. True or false
Perhaps because of the pollution caused by the industrial revolution, british art in the late 18th - and early 19th -centuries seemed to focus on:
What caused events to rapidly and irreversibly lead to war in Europe?
factor the trinomial x^2+6x-16
Name 3 things you can do to manage your weight.
What was an important economic goal associated with the building of the Three Gorges Dam?
Well Basically, it’s kinda a struggle to understand this math your explaining:( Well, 3/6 = 8/?
Jimmy invest $16,000 in an account that pays 7.03% compounded quarterly. How long (in years and months) will it take for his investment to reach $23,000?
how do temperature and salinity affect deep water currents