lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

Fix any punctuation or capitalization errors below. Click "Submit Answer" if there are none.I was completely wrong when I told Imelda that "The rain w
a disease is one that is communicable or contagious a. percutaneous b.permucosal c.infectious d. dermatitis
a disease is one that is communicable or contagious a. percutaneous b.permucosal c.infectious d. dermatitis
. Write an article that aims to persuade readers to take action against the quartering act
name 4 social consequences of the africans coming to the caribbean due to the sugar revolution
what thomas jefferson do
What is the area of the composite shape. Use 3.14 for n and round to the nearest hundredth. Show all your work​
what are the benefits of drinking milk
What is the most commonly followed religion in Israel?
5.04 two side to every story Worksheet, I am reading Esperanza Rising novel by pam mumoz ryanPart 2: Conflict Timeline You're going to write about THREE differe