theweebjayden theweebjayden
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?

Respuesta :

suzie65d suzie65d
  • 01-06-2021
There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.

Answer= $0.14 cents
Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100