rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Jamal is 167 cm tall. Which expression finds Jamal’s height in dekameters? Use the metric table to help answer the question.
Which created a challenge to Soviet control over Poland in 1980?°Solidarity°Helsinki groups°NATO°The mujahideen
The selective breeding of wild mustard has _____________ _________ and produced at least four other vegetable crops.
Who contributed to the Silk Road A: A Dynasty B: A part of Africa If it was a Dynasty puck one below A: Tang B: Song C: Mongols D: Ming If it was a part of Af
A prepositional phrase can be the subject of a sentence. True or False?
Hot tcs food received at which temperature can be accepted
Can anyone help please
Sewage, if not properly disposed of and treated, can spread deadly bacteria.true of false
What is the best first step in solving the equation 4 + squrt(6x) = 5?
Why is it important to keep your hands higher than your elbows when performing a surgical scrub?