davisxk313kd
davisxk313kd davisxk313kd
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

How do i find the cost per pound?

Respuesta :

JonathanHagen JonathanHagen
  • 03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris ValirionSaphris
  • 03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Coin and paper money is called: A. currency B. temporary money C. the dollar D. commodity money
How do you convert the rectangular coordinates (9, 0) into polar coordinates?
What is 1+5+6+2+9+126+35+83+21+278-567+1189
hich sentence is written in the active voice? the deep end of the pool was swum in by fred. fred swam in the deep end of the pool.
what is 10 3/8 divided by 3/8 estimated?
What is an example of a patient in crisis? a. a patient who recently earned a promotion at work b. a patient who started a new exercise regimen c. a patient
how do you write 82,34,625
what is a chairaistic of a folk tale
Simplify 5x - 4x - 6x
When planning a personal interview with a source, it is best to: A. contact the interviewee in writing. B. be mindful of the interviewee’s allotted time. C. alw