49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Choose the sentence which contains an indirect object. a. I worked hard each day. b. It is difficult to save money. c. I spent it immediately. d. _ They gave
The British pound, the yen, and the euro are examples of __________. a. exchange rates b. currencies c. tariffs d. quotas Please select the best answer from the
Which sentence uses present tense? a. The catacombs was dark and cold, symbolizing death. b. Fortunato loved wine, so he was vulnerable to the plan. c. The p
The Navigation Acts were intended to strengthen the shaky economy of the colonies
The expression 3.14 x 103 is scientific notation for which of the following values? 314 3,140 31,400 314,000
The ___________ expressed the darkest and most ominous aspect of the rural counterattack of the early 1900s. A. Red Scare B. Ku Klux Klan C. Prohibition movemen
is this correct ? .......................
Nuts are a good source of vitamin E. a. True b. False
difine crossed cheqaue
what was the most famous spots in competition in ancient Greece \